Co jeść, aby mieć białe zęby?

 Placeholder

Nawet najlepsze wybielanie nie gwarantuje długotrwałego efektu. By móc jak najdłużej cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem warto zwrócić uwagę na to co jemy. Warto stosować białą dietę, która jest również wskazana po wszelkich zabiegach wybielania zębów. Dieta ta ma na celu jest zachowanie białego uśmiechu poprzez wyeliminowanie produktów zawierające barwniki wpływające na pogorszenie kolorytu naszych zębów.

Wybielanie zębów

O pięknym i białym uśmiechu marzy prawie każdy. Jedni otrzymują go w darze od matki natury, jednak znacząca większość musi o niego zawalczyć. Niektórzy decydują się na wybielanie w profesjonalnych gabinetach dentystycznych, inni stawiają na tańsze rozwiązania domowe. Wybielanie lampą w gabinetach dentystycznych jest drogie, ale bardzo skuteczne. Sposób ten pozwala w szybki i bezbolesny sposób osiągnąć spektakularne efekty, które utrzymują się nawet kilka miesięcy. Ten rodzaj zabiegu ma kilka niewątpliwych wady. Jest drogi, przez co nie dostępny dla wszystkich oraz może wywoływać nadwrażliwość zębów. Wypełnienia nie wybielają się przez co wiele osób zmuszonych jest je wymienić po zabiegu. Innym rozwiązaniem jest profesjonalne wybielanie nakładkowe, za pomocą dopasowanych nakładek i substancji wybielającej. Nakładki te pacjent zakłada na noc lub na co najmniej 32 godziny w ciągu dnia. Kuracja trwa od 2 do 8 tygodni. Efekty wybielania zębów tą metodą są spektakularne a efekty utrzymują się nawet przez kilka lat. Osoby, których nie stać na wybielanie zębów u dentysty decydują się na wybielanie w zaciszu domowym. A rynku dostępnych jest wiele produktów takich jak pasty wybielające nakładki czy paski wybielające. Te ostatnie zasługują na szczególną uwagę. Jest to metoda bardzo komfortowa i stosunkowo tania. Paski wybielające to małe wycinki z specjalnego tworzywa, zazwyczaj silikonu, nasączone substancjami, które w aktywny sposób wybielają zęby. W zależności od zaleceń producenta paski powinny być trzymane w jamie ustnej od 20 do 30 min. Cała kuracja trwa zazwyczaj od 7 do 10 dni. Na forach i portalach internetowych największą popularnością w dziedzinie wybielania zębów cieszą się paski wybielające Crest, marki należącej do firmy Procter & Gamble. Wybielanie zębów za pomocą produktów tej marki jest bardzo proste a efekty spektakularne. Większość pasków tej firmy wykonanych jest w technologii Advenced Seal , która zmniejsza ryzyko zsunięcia się preparatu z zębów, a co za tym idzie ograniczenie wydzielanej śliny podczas procesu wybielania. W czasie zabiegu można chodzić, rozmawiać a nawet pić wodę. Pierwsze rezultaty można zaobserwować po 3 dniach stosowania.

Biała dieta

Przez około dwie doby po wybielaniu szkliwo może być odwodnione przez co również podatne na wchłanianie substancji barwiących. Aby utrzymać zadowalający nas rezultat warto wyeliminować z naszego jadłospisu pokarmy i napoje barwiące. Wskazaniem po zabiegu wybielania jest stosowanie białej diety. Polega ona na spożywaniu produktów posiadających wyłącznie białe barwniki

Jak długo stosować

Białą dietę należy stosować w zależności od zastosowanej metody od 24 godzin do 14 dni. Po wybielaniu zębów głównym zaleceniem jest nie spożywanie pokarmów i płynów innych niż niegazowana woda mineralna przez minimum 2 godziny po zabiegu. Dodatkowym zaleceniem jest unikanie ciepłych i zimnych pokarmów i napoi przez pierwszą dobę. Wynika to z możliwości wystąpienia nadwrażliwości, która w kontakcie z wysoką lub niską temperatura może wywoływać nieprzyjemny ból. Chcąc cieszyć się jak najdłużej efektami wybielania należy ze swojej diety całkowicie wyeliminować czerwone wino, kawę i papierosy.

Produkty zabronione

W czasie stosowania białej diety należy z naszego jadłospisu wyeliminować =pokarmy zawierające zarówno syntetyczne jaki i naturalne barwniki. Należy pamiętać, że wszelkie barwniki dodawane do żywności oznaczone są w składzie literą E oraz liczbami od 100 do 199. Robiąc zakupy warto zwrócić uwagę czy interesujące nas produkty nie zawierają tych substancji wyjątkiem są oznaczenia E170 i E171, które są jasnymi barwnikami. Biała dieta wyklucza szereg produktów takich jak: kawa, herbata, soki owocowe i warzywne, napoje gazowane, kolorowe owoce, w szczególności jagody, borówki, porzeczki, maliny, truskawki, warzywa, takie jak brokuły, dynia, szpinak, szczaw, czerwona kapusta, papryka, pomidory, czerwone mięso i wędliny, sery żółte i topione, kakao i czekoladę, kolorowe przyprawy, takie jak np. curry lub chili, słodycze, żółtka jaj.

Produkty dozwolone

Po zapoznaniu się z listą produktów zabronionych w białej diecie, większość osób zastanawia się co w takim razie można jeść i pić na białej diecie. Dozwolonym produktami są białe warzywa, np. biała kapusta, kalafior, biała rzodkiew, pietruszka (korzeń), seler (korzeń), cukinia, ogórek, fasolka biała, ziemniaki, banan, drób, nabiał (bez produktów z dodatkiem owoców), ryby i owoce morza, pieczywo pszenne, ryż, drobne kasze (manna, kuskus) oraz woda mineralna niegazowana. Biała dieta uwzględnia także jabłka i gruszki. Z wymienionych wyżej produktów można tworzyć dowolne menu, należy jednak pamiętać, że posiłki powinny być odpowiednio zróżnicowane i posiadać odpowiednią kaloryczność.

Home
Menu
Koszyk