Czy osoby z nadwrażliwością mogą wybielać zęby paskami?

 Placeholder

Każdy chciałby by jego uśmiech zachwycał i lśniły bielą. Istnieje wiele sposobów by uzyskać wymarzony efekt. Niestety na drodze do osiągnięcia tego celu często stoją problemy ze stanem naszych zębów. Wiele osób boryka się z ich nadwrażliwością co często zniechęca ich do działania. Czy zęby z nadwrażliwością można wybielać? Jak uchronić się przed pogłębieniem nieprzyjemnych objawów?

Co to jest nadwrażliwość

Nadwrażliwość zębów to nic innego jak odczuwalny ból przy piciu gorącej kawy czy jedzeniu lodów. Każdy posiłek szczotkowanie zębów jest nieprzyjemne i bolesne. Szkliwo tworzy barierę ochronną unerwionej zębiny. Jego uszkodzenie powoduje nieprzyjemny, krótki i intensywny ból. Niestety zazwyczaj sami jesteśmy odpowiedzialni za taki stan rzeczy. Dolegliwości związane z nadwrażliwością zębów są zazwyczaj długotrwałe i mają różne nasilenia. Wszystko zależy od budowy zębów oraz od progu odczuwania bólu. W niektórych przypadkach nadwrażliwość zębów jest tak duża, że wpływa na obniżenie jakości życia pacjentów.

Przyczyny nadwrażliwości

Główną przyczyną nadwrażliwości zębów jest cofanie się dziąseł w wyniku czego odsłonięta zostaje zębina. To w niej mieszczą się kanaliki zębinowe, które bezpośredni prowadzą do zakończeń nerwowych. W profesjonalnym języku choroba ta nosi nazwę paradontozy. Kolejną przyczyną nadwrażliwości jest nadmierne ścieranie się szkliwa. Ubytki w szkliwie odsłaniają zębinę w wyniku czego odczuwamy ból podczas spożywania ciepłych i zimnych posiłków i płynów. Ścieranie szkliwa jest zazwyczaj wynikiem złej higieny jamy ustnej. Stosowanie szczoteczek ze zbyt twardym włosiem, używanie past o dużym współczynniku ścieralności oraz zbyt długie szczotkowanie zębów wpływa w znaczącym stopniu na występowanie nadwrażliwości. Na nieprzyjemny ból zębów narażone są także osoby spożywające alkohol, palące papierosy oraz jedzące kwaśne i słodkie pokarmy. Nadwrażliwość jest także wynikiem starzenia się szkliwa, dlatego dolegliwość ta dotyka zazwyczaj osób po 30 roku życia.

Łagodzenie objawów

By złagodzić uporczywe objawy warto korzystać z możliwości jakie daje nam współczesny rynek farmaceutyczny. Warto skorzystać ze specjalnych past łagodzących nadwrażliwość. Preparaty te wpływają na zamykanie kanalików zębinowych lub zmniejszają wrażliwość zębów na czynniki zewnętrzne. Pasty tego typu bogate są w fluor, wapń, sole żelaza, glinu, cynku oraz potasu. Dla osób, których nadwrażliwość jest wynikiem zbyt długiego i częstego szczotkowania apteki i drogerie oferują płyny do płukania jamy ustnej. Aby złagodzić objawy nadwrażliwości warto także zmienić swoje nawyki żywieniowe. Zalecane jest unikanie kwaśnych potraw i napojów.

Leczenie

Podstawową kwestią w leczeniu nadwrażliwości jest poprawa techniki szczotkowania. Dla osób, które zbyt często szczotkują zęby lub używają do tego zbyt twardej szczoteczki wskazana jest zmiana przyrządów do szczotkowania na te z miękkim włosiem oraz zastąpienie kilku szczotkowań płukaniem jamy ustnej specjalistycznymi płynami. Dzięki temu zmniejszone zostanie ryzyko pogłębiania się nadwrażliwości a dzięki płukanką zmniejszy się ilość bakterii, które mogą wywoływać zapalenie dziąseł. Gdy domowe sposoby nie przynoszą ulgi warto zastanowić się nad wizytą u dentysty. Lekarz może obrać różne metod leczenia. Dentysta może zastosować preparat znoszący nadwrażliwość który ma za zadanie zmniejszyć reakcje nerwów lub zatkać kanaliki zębinowe. Kolejną metodą jest wypełnienie ubytku w szkliwie lub leczenie kanałowe mające na celu uśmiercenie zęba. Metoda ta stosowana jest wyłącznie w skrajnych przypadkach. Jeśli lekarz dentysta stwierdził, że nadwrażliwość może być spowodowana czynnikami ogólnoustrojowymi lub środowiskowymi stomatolog skieruje nas do lekarza pierwszego kontaktu.

Wybielanie zębów a nadwrażliwość

Dobrą wiadomością dla osób, które cierpią na nadwrażliwość zębów a marzą o śnieżnobiałym uśmiechu jest fakt, że współczesny rynek oferuje preparaty łączące w sobie efekt zwalczania nadwrażliwości z efektem wybielania. Warto przed rozpoczęciem wybielania poddać się skalinkowi i fluoryzacji. Jeśli zdecydujemy się na wybielanie ważne by wybierać metody jak najmniej inwazyjne. Profesjonalne gabinety dentystyczne oferują wybielanie laserowe, które jest bezpieczniejsze dla szkliwa niż metoda nakładkowa. Niestety zabieg ten jest stosunkowo drogi przez co nie każdy może sobie na niego pozwolić. Jeśli zdecydujemy się na wybielanie w zaciszu własnego domu warto zastanowić się nad zastosowaniem pasków wybielających. Interesujące rozwiązanie oferuje marka Crest. Paski wybielające Crest 3D White Whitestrips Whitening + Therapy Dental to kuracja wybielająca dla osób z nadwrażliwością zębów. W zestawie znajdują się paski z preparatem wybielającym o niższym stężeniu oraz serum wzmacniające szkliwo. Bezpośrednio po każdym wybielaniu należy umyć zęby specjalnym serum by w ten sposób uniknąć uciążliwego bólu, który pojawia się w trakcie stosowania innych preparatów wybielających zęby. Dla podtrzymania efektu wybielania warto do codziennej higieny stosować pasty dla osób z nadwrażliwością posiadające właściwości wybielające oraz wszelkiego rodzaju płukanki z tymi samymi właściwościami. Wybielanie zębów nie musi być bolesne i uciążliwe. Każdy z nas zasługuje na to by mieć hollywoodzki uśmiech.

Home
Menu
Koszyk