Jak wybielić zęby?

 Placeholder

Moda na śnieżnobiały uśmiech narodziła się w Stanach Zjednoczonych i Europie zachodniej. Początkowo wybielanie zębów kojarzone było z luksusem, na który nie wszyscy mogli sobie pozwolić. Spadek cen i popularność jaką zyskały zabiegi wybielające sprawiły, że stały się one dostępne dla wszystkich bez względu na status społeczny. Współczesny rynek farmaceutyczny oferuje szereg produktów wspierających wybielanie zębów. Każdy szuka najskuteczniejszej i najszybszej metody. Rynek oferuje nam wiele możliwości.

Naturalne sposoby wybielania zębów

Podstawowy elementem, od którego powinniśmy zacząć wybielanie jest zachowanie należytej higieny jamy ustnej. Regularnie szczotkowanie zębów po każdym posiłku, nitkowanie przestrzeni między zębowych oraz stosowanie wszelkiego rodzaju płynów do płukania oraz eliminowanie z naszego jadłospisu produktów barwiących (tj. kawa, papierosy, czerwone wino itd.) pozwala zachować śnieżnobiały uśmiech przez dłuższy czas. By wybielić zęby w naturalny sposób warto sięgnąć po kurkumę. Ta orientalna przyprawa nie tylko dobrze smakuje, ale posiada również właściwości wybielające. Możemy ją stosować dwojako. Innym domowym sposobem wybielania zębów jest stosowanie aktywnego węgla. Aby efekty były zadowalające powinniśmy szczotkować zęby aktywnym węglem minimum raz na 3 dni. By zwiększyć jego skuteczność warto zmieszać go z pastą lub olejem kokosowym. Niektóre osoby stosują także sodę oczyszczoną oraz sok z cytryny. Niestety substancje te dość intensywnie oddziałują na szkliwo zębów w związku z tym nie zaleca się stosowania ich przez dłuższy okres czasu.

Pasty wybielające i płyny do płukania

Chcąc wybielić zęby w zaciszu własnego domu warto rozpocząć od wyboru odpowiedniej pasty. Warto postawić na znane i prestiżowe marki. Pasta wybielająca powinna zostać dopasowana do indywidualnych predyspozycji klienta. Przy wyborze odpowiedniej pasty warto zwrócić uwagę na jej współczynnik ścieralności (RDA), który nie powinien przekraczać 45. Większy współczynnik może negatywnie wpłynąć na stan naszego szkliwa a nawet je uszkodzić. By zwiększyć skuteczność wybielania warto po każdym szczotkowaniu zębów stosować płyny do płukania jamy ustnej. Ich rodzaj również powinien być dostosowany do naszych predyspozycji i stanu uzębienia. Jedne odbarwiają płytkę, inne zalecane są przy nadwrażliwości dziąseł ryzyku paradontozy.

Nakładki wybielające

Kolejną metodą wybielania zębów jest nakładkowe wybielanie szkliwa. Należy pamiętać, że przed przystąpieniem do zabiegu należy sprawdzić stan swojego uzębienia. Wszelkie ubytki powinny być rzetelnie zabezpieczone a kamień usunięty. Po podstawowym leczeniu zębów można przystąpić do wybielania. Obecnie nakładki wybielające dostępne są w drogeriach, aptekach a nawet sklepach internetowych. To doskonały sposób by wybielić swój uśmiech w zaciszu własnego domu. Opakowanie zawiera preparat wybielający oraz silikonowe nakładki. W ostatnim czasie producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów aplikują substancję wybielającą na nakładki by były one gotowe do bezpośredniego użycia. Zazwyczaj producent nie zaleca dokładnego szczotkowania zębów przed zabiegiem. Nakładki mogą być stosowane na noc, przez kilka godzin lub minut, to zależy od stężenia preparatu wybielającego. Cała kuracja trwa zazwyczaj od 5 do 20 dni a jej efekty widoczne są już po pierwszym zastosowaniu.

Paski wybielające

W walce o piękny i czysty uśmiech prym wiodą paski wybielające. Są to wycinki z tworzywa sztucznego, zazwyczaj silikonu, nasączone substancjami wybielającymi takimi jak nadtlenek wodoru. Związek ten wchodząc w reakcje ze szkliwem rozpuszcza zanieczyszczenia na nim zawarte. Z pasków wybielających nie powinny korzystać kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby chore na Parkinsona lub epilepsję oraz dzieci poniżej 16 roku życia. Najbardziej popularnym produktem wybielającym zęby są wybielające paski Crest. Wybielanie za pomocą produktów tej marki jest proste i bardzo skuteczne. Paski Crest nie tylko usuwają przebarwienia nagromadzone przez dziesięciolecia, ale i utrzymują efekty wybielania przez 6 miesięcy a nawet dłużej. Pierwsze rezultaty widoczne są już po 3 dniach stosowania.

Wybielanie zębów lampą

Wybielanie zębów w profesjonalnym gabinecie dentystycznym jest dość kosztowne, jednak efekty zauważalne są już po pierwszej sesji wybielającej, która trwa zaledwie godzinę. Dentysta nakłada na zęby preparat z nadtlenkiem wodoru i naświetla zęby przy pomocy specjalnej lampy. Pod wpływem wytwarzanego przez nią światła nadtlenek utlenia się na powierzchni zębów widoczne rozjaśniając szkliwo. Pojedyncze sesje trwają około kwadransa a samo nakładanie preparatu i naświetlanie powtarzane jest trzykrotnie. Zabieg jest całkowicie bezpieczny a jednorazowa sesja może wybielić nasz zęby nawet o kilka tonów. Niestety ten rodzaj wybielania nadal jest dość kosztowny przez co mniej dostępny dla osób mniej zamożnych.

Laserowe wybielanie zębów

Metoda laserowego wybielania zębów jest dostępna wyłącznie w profesjonalnych gabinetach dentystycznych. Dentysta wkłada rozwierak do ust i smaruje dziąsła wazeliną, by odizolować je od środka wybielającego. Po oczyszczeniu i wysuszeniu zębów nakładany jest środek wybielający. Następnie wiązkę lasera kieruje się na zęby i ustawia w odległości ok. 30 cm. Cały zabieg trwa około 20 – 40 minut. Po tym czasie preparat wybielający i ochrona dziąseł zostają usunięte a usta płuczę się wodą w celu pozbycia się pozostałości po preparacie wybielającym. Tak jak w przypadku wybielania zębów lampą tak i laser to dość droga inwestycja a co za tym idzie dla wielu nadal niedostępna.

Home
Menu
Koszyk