Szczoteczka elektryczna czy zwykła manualna - którą wybrać?

 Placeholder

Większość osób uważa zapewne, że szczoteczka do zębów jest mało istotną rzeczą twierdząc, że nieistotne jakiej szczoteczki używamy, ważne by nie kaleczyła dziąseł i dobrze czyści płytkę nazębną. Nic bardziej mylnego. Odpowiedni dobór szczoteczki pozwoli w należyty sposób zadbać o zdrowie naszych zębów i jamy ustnej. Większość z nas używa szczoteczki manualnej. To tanie narzędzie, które w połączeniu z odpowiednią techniką szczotkowania może przynieść zadowalające efekty. Jednak coraz powszechniejsze stają się szczoteczki elektryczne. Które wybrać? Jakie są wady i zalety szczoteczki manualnej i elektrycznej?

Szczoteczka manualna

Zwykła szczoteczka do zębów jest stosunkowo tania i powszechnie dostępna. Szczoteczka manualna jest rekomendowana dla dzieci, które rozpoczynają swoją przygodą ze szczotkowaniem zębów. Dzięki niej mały człowiek wyrabia sobie odpowiednie nawyki czyszczenia zębów. Osoby dorosłe wykorzystujące zwykłe szczoteczki do codziennej higieny jamy ustnej powinny skupić się na prawidłowym czyszczeniu i odpowiedniej technice mycia zębów. W czasie doboru odpowiedniej szczoteczki trzeba zwrócić uwagę na twardość włosia. Gdy zęby są wrażliwe a dziąsła krwawią przy najmniejszym nacisku, należy wybrać szczoteczkę miękką. Gdy nie przeszkadza nam większy nacisk na zęby, ale nie chcemy podrażnić dziąseł, warto wybrać szczoteczkę z włosiem o średniej twardości włosia. Jeśli jesteś świadomy wytrzymałości swoich zębów i dziąseł możesz zainwestować w twardą szczoteczkę. Istotnym elementem jest także rozmiar szczoteczki. Osoba dorosła nie powinna myć zębów szczoteczką z małą główką, która przeznaczona jest dla dzieci.

Szczoteczka elektryczna

Szczoteczka elektryczna staje się coraz powszechniejszym narzędziem wspierającym utrzymanie zdrowego uśmiechu. Mimo ceny jaką musimy zapłacić za tego typu szczoteczkę warto ją mieć. Szczoteczki elektryczne mają szereg zalet, które ułatwiają mycie zębów oraz coraz częściej wspierają naukę prawidłowego szczotkowania. Większość modeli posiada czujnik ruchu, który potrafi wychwycić zbyt mocną siłę szczotkowania. Szczoteczka ta wykonuje tysiące ruchów na minutę co nie jest osiągalne w czasie stosowania zwykłej szczoteczki. W wyniku tego dokładniej czyści płytkę nazębną i przestrzenie między zębowe. Większość oferowanych szczoteczek elektrycznych jest wyposażonych w ładowarki sieciowe co ułatwia ich ładowanie umożliwiające ponowne użycie. W działaniu szczoteczek elektrycznych wyróżniamy trzy rodzaje ruchów: rotacyjny (ruchy obrotowe), ruchy oscylacyjne (obracanie główki w prawo i w lewo) oraz pulsacyjne (dociskające szczoteczkę do i od zębów). Niestety tego typu produkty posiadają też kilka wad. Po pierwsze przy długotrwałym i częstym szczotkowaniu może pojawić się nadwrażliwość zębów. Po drugie akumulatory ładowane za pomocą ładowarki sieciowej co uniemożliwia z korzystania ze szczoteczki w miejscach bez dostęp do prądu. Niewątpliwą wadą tych urządzeń jest ich wysoka cena. Szczoteczki elektryczne zalecane są po wybielaniu zębów, gdyż bardzo dokładnie czyszczą nie tylko zęby, ale i przestrzenie między zębowe. Elektryczne szczoteczki do zębów wykonują większość pracy za Ciebie. Mogą być pomocne dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, takich jak osoby z: niesprawnymi nadgarstkami, artretyzmem lub niepełnosprawnościami rozwojowymi.

Jaka szczoteczka dla dziecka?

Dobór odpowiedniej szczoteczki uzależniony jest od wieku dziecka. W początkowej fazie rozwoju dziecko zaczyna samodzielnie szczotkować zęby również zalecana jest szczoteczka manualna, gdyż dzięki niej mały człowiek wyrabia sobie odpowiednie nawyki czyszczenia zębów oraz technikę prawidłowego szczotkowania. Kiedy dziecko ukończy 3 rok życia można stopniowo wprowadzać szczoteczki drgające. Są to tak zwane szczoteczki bakteryjne. Dzięki nim maluch chętniej myje zęby oraz przyzwyczaja się do drgań w jamie ustnej co jest niezwykle pomocne podczas pierwszej wizyty u dentysty. Niektóre z nich posiadają dodatkową funkcję dźwiękową informującą o czasie mycia zębów. Około 10 roku życia dzieci mogą zacząć używać szczoteczki elektrycznej dla dorosłych z końcówką dla dzieci, która jest miększa i ma krótsze włosie. Należy pamiętać, że każde szczotkowanie zębów dziecka powinno odbywać się pod kontrolą osoby dorosłej.

Podsumowanie

Reasumując zarówno szczoteczka manualna jak i elektryczna posiadają szereg wad i zalet. Dla dzieci do 10 roku życia zalecane jest stosowanie zwykłych szczoteczek. Do codziennej higieny jamy ustnej u osób dorosłych sprawdzą się oba wyżej wymienione rodzaje szczoteczek. Szczoteczki elektryczne powinny wybrać osoby, które wybieliły sobie zęby np. Za pomocą pasków wybielających Crest. Mała główka dociera do każdego zakamarka naszej jamy ustnej co wpływa na wydłużenie czasu jakim możemy cieszyć się efektami wybielania. Ogólnie rzecz biorąc, elektryczna szczoteczka do zębów może ułatwić szczotkowanie, co skutkuje lepszym usuwaniem płytki nazębnej. Porozmawiaj ze swoim dentystą, jeśli masz pytania dotyczące tego, która szczoteczka do zębów może być dla Ciebie najlepsza.

Home
Menu
Koszyk